Mutasd a kosarad, megmondom ki vagy! Vagy legalábbis megismerem öko-tudatosságodat, ugyanis környezettudatosságod árulkodó mutatója lehet a hétköznapi bevásárlásod. A bolygónk számára egyáltalán nem mindegy, milyen gyümölcsöket és zöldségeket, illetve feldolgozott árukat vásárolsz, honnan származnak azok.
Tudatos egyénekként, általánosságban az a legjobb, amit tehetünk, hogy keressük a helyi termelőktől és termelőközösségektől származó friss gyümölcsöket, zöldségeket. Különféle áruházak helyett, inkább a helyi termelők által működtetett piacokat látogatjuk. Ennek egyik előnye, hogy a helyi piac rendszeres látogatójaként könnyedén kialakíthatunk személyes kapcsolatokat a termelőkkel, részletesebb betekintést nyerve terményeik színfalai mögé. Például hivatalos bio minősítés nélkül is beszerezhetünk vegyszermentes termékeket vagy recepteket, valamint fortélyokat a cserélhetünk a termelés mikéntjéről a személyesség jegyében.
Az idénytermények helyi piacokról történő beszerzése számunkra a legkörnyezetkímélőbb megoldás. Velük szemben a népszerű egzotikus gyümölcsök sajnos nyomasztó méretű ökolábnyommal rendelkeznek. (Az ökológiai lábnyom egy olyan mutató, amely kifejezi, hogy egy személy vagy csoport, szükségleteinek kielégítéséhez, a fogasztott áruk előállításához és a megtermelt hulladék elnyeléséhez a Földnek mekkora részét használja fel.) Ennek oka, hogy általában nemcsak hogy a kontinens más térségeiből, de sok esetben teljesen más földrészről érkeznek hozzánk ezek a termékek. Innentől kezdve viszont számtalan bizonytalansági tényező gyülekezik kedvenc gyümölcseink körül. Mennyi üzemanyagot emészthetett fel a szállításuk? Milyen vegyszerekkel kezelhették, olthatták be őket? A méltányos kereskedelem (fair trade) szabályai szerint foglalkoztatták-e vajon az ültetvények munkásait?
Öko-tudatos egyénként tehát fontos, hogy egészséges egyensúlyt teremtsünk az idénygyümölcsök, zöldségek és az egzotikumok vásárlásában. Ha kellőképp változatosan és odafigyelve táplálkozunk, akkor kevesebb anyagi ráfordítás mellett is táplálkozhatunk egészségesen. Ha mégis olyan helyzetbe kerülünk, hogy nagyobb élelmiszerboltokban vagyunk kénytelenek vásárolni, árulkodó rejtett iránytűnk lehet az idény jellegű termények vonalkódja. 599-es kezdetű vonalkód jelöli a hazai termékeket, ha tehetjük, válasszuk ezeket.
Ha pedig olyan szerencsés vagy, hogy van saját kerted, telked, akkor mindenképp megéri saját veteményessel, zöldségessel, gyümölcsfákkal próbálkoznod, hiszen a legédesebb gyümölcs, legízesebb zöldség az, melyet saját magad, szeretettel termelsz meg. Manapság mindenfelé megtalálhatóak a gazdaboltok, kertészeti szakboltok vagy részlegek, ahol vetőmagokat vásárolhatsz – olcsón, vetési kalauzzal, jótanácsokkal a csomagolásukon. Vagy ha még biztosabbra szeretnél menni, vásárolhatsz palántákat, melyekkel gondoskodó figyelmed mellett garantált a siker.
Ha tanácstalan vagy, miként kezdj neki saját vegyszermentes veteményesednek, ajánljuk figyelmedbe az Öko-völgy Alapítvány gondozásában megjelent Beszélgetések az önellátásról könyvsorozat első kötetét. Kiadványunk Krisna-völgy és más ökofalvak kertészeti tapasztalatait dolgozza fel gyakorlatias formában, elméleti háttérrel felvértezve. Praktikus tanácsokkal szolgál többek közt megfelelő növényi társítások kialakításához a kártevők ellen, természetközeli tippeket ad a terménytároláshoz, eredményes befőzési módszereket ismertet, ökobarát mosási ötleteket gyűjt csokorba. Valóban hiánypótló irodalom a témában megrendelőink visszajelzései alapján.